Oddálení menstruace

Někdy se může stát, že je potřeba upravit menstruační cyklus. Jsou nějaké možnosti jak menstruaci oddálit, pokud vyrážíte třeba na dovolenou?

Ano, možností je hned několik. První způsob se týká dívek a žen, které používají hormonální antikoncepci.

Oddálení menstruace hormonální antikoncepcí

Postup je v takovém případě docela jednoduchý. Prostě se vynechá 7 denní pauza před dalším platíčkem. Z nového platíčka si pak vezmete jen potřebný počet pilulek a poté uděláte sedmidenní pauzu. Zbytek tablet pak již nepoužijete a začnete používat nové balení. Nebo je možné další balení využít celé a pauzu udělat až poté (de facto spojit dvě balení dohromady). V každém případě si ale pečlivě prostudujte příbalový letáček, protože u některých druhů hormonální antikoncepce to může fungovat i jinak. V každém případě lze doporučit konzultaci s lékařem, který může jako jediný odborně poradit.

Pokud používáte hodně slabou hormonální antikoncepci, může při oddálení menstruace dojít ke slabému špinění, to by ale mělo samo odeznít. Stejně tak se může stát, že dojde k určitým obtížím při následující menstruaci. Záleží na individuální reakci každého organismu, ve absolutní většině případů ale všechny problémy samy odezní.

Oddálení menstruace hormonálními tabletami

Ženy, které nepoužívají hormonální antikoncepci, mohou sáhnout po hormonálních tabletách. Mezi nejznámější patří Norethisteron a Orgametril. Ty jsou k dispozici jen na lékařský předpis. Obvykle se užívají 2 – 3x denně, dle toho jak určí lékař. Hormonální tablety je třeba začít brát cca dva až deset dnů před očekávanými měsíčky. Menstruace by se měla dostavit do tří dnů poté, kdy se tablety přestanou používat.
Využití hormonálních tablet je potřeba dobře zvážit, protože jejich užívání může přinášet i negativní reakce. K nim může patřit zvracení, nevolnosti, nadýmaní, bolesti břicha a podbřišku, bolesti hlavy, poruchy spánku, kožní projevy nebo zvýšení tělesné hmotnosti. Dojít může také k rozhození menstruačního cyklu. Dívkám do 18 let se tyto přípravky nedoporučují.

Babské rady: oddálení menstruace přírodní formou

Mezi dívkami a ženami kolují i babské rady, jak oddálení měsíčků dosáhnout. K nejrozšířenějším radám patří zvýšený příděl vitamínu C. Tedy např. prostřednictvím pití čerstvé citrónové šťávy. Na podobné postupy nelze spoléhat, každá žena navíc může reagovat různě. Některé ženy ale tímto způsobem dokážou dosáhnout oddálení o 3 až 10 dnů. Uvádí se, že začít je potřeba nejméně 2 až 3 dny před např. šťávu z jednoho citronu denně. Na některé ženy to nezabírá vůbec, na jiné ano. V každém případě pokud se vitamínem C nepředávkujete, nemáte co zkazit – tedy pokud se na výsledek nebude 100% spoléhat.

Upozornění: Tyto stránky mají výhradně informační charakter, v žádném případně nenahrazují rady lékařů. V případě jakýchkoliv zdravotních problémů se obraťte na svého lékaře.