Nepravidelná menstruace

Nepravidelná menstruace může docela znepříjemnit život. Jednou je cyklus kratší, podruhé delší, někdy je ztráta krve silnější jindy slabší. Obvyklá délka cyklu je v intervalu od 23 do 36 dní. Pokud je váš cyklus nepravidelný, je na místě vyrazit co nejdříve za lékařem. Ten by měl vyloučit nebo odhalit možné onemocnění štítné žlázy či jiný závažnější problém.

Jinak se nepravidelná menstruace obvykle léčí hormonální antikoncepcí. To ale nemusí být vhodné řešení pro všechny ženy. Je na místě si uvědomit, že nepravidelnosti vašeho cyklu mohou být způsobeny či ovlivněny faktory jako je stres, způsob stravování (nedostatek minerálů, vitamínů – zejména skupiny B, zinku,…). Svoji roli hraje životní styl, (ne)dostatek spánku a odpočinku vůbec, hmotnost (problémy mohou způsobovat extrémy na obě strany), celkové zdraví. Pokud berete léky, mohou za problémy stát jejich případné kontraindikace.

Slovníček:

Zkrácený cyklus – polymenorea. Krvácení v cyklu kratším než 22 dnů.

Prodloužený cyklus – Oligomenorea. Krvácení v cyklu delším než 35 dnů.

Slabé krvácení (špinění) – Hypomenorea.

Silné krvácení – Hypermenorea nebo menoragie.

Upozornění: Tyto stránky mají výhradně informační charakter, v žádném případně nenahrazují rady lékařů. V případě jakýchkoliv zdravotních problémů se obraťte na svého lékaře.