Menstruační cyklus

Obvyklá délka menstruačního cyklu je 28 dní. Toto číslo ale nelze brát za žádné dogma. Délka periody se může měnit v závislosti na mnoha různých faktorech. Zejména v období puberty může délka cyklu oscilovat mezi 21 – 31 dny, ve výjimečných případech i více.

Fáze menstruačního cyklu

1. fáze – Menstruace (1 – 5 den)

V první fázi menstruačního cyklu nastává krvácení, děloha se zbavuje své výstelky, sliznice. Obvykle trvá 3 – 5 dní a dívky či ženy při něm ztratí asi 50 ml krve. Tento cyklus se opakuje každý měsíc, pokud žena není těhotná nebo nejsou příčinou jiné problémy. Některé ženy prožívají tzv. bolestivou menstruaci (dysmenorea), někdy může být provázena i nevolností či dalšími problémy (průjmy, zvracení).

2. fáze – Folikulární (6 – 11 den)

Během druhé fáze menstruačního cyklu tvoří hypofýza (podvěsek mozkový, lat. glandula pituitaria – centrální endokrinní žláza) hormony, které způsobují aktivitu jiných hormonů ve vaječnících. Ty pak působí na dělohu, kde se začne tvořit nová výstelka. V jednom z vaječníků dozrává jedno vajíčko, které se z vaječníku uvolní asi dva týdny před následujícím krvácením.

3. fáze – Ovulace (12 – 14 den)

Ovulace nastává asi dva týdny před začátkem menstruace. Vajíčko postupně zraje ve vaječníku obklopené několika vrstvami buněk, které vytvářejí váček – folikul. Ve váčku je malá dutinka, která kromě vajíčka obsahuje tekutinu. Tak, jak ve folikulu vajíčko postupně dozrává, zvyšuje se i množství tekutiny. Tím zároveň dochází ke ztenčení stěny buněk folikulu, až nakonec praskne. Běžně během jedné menstruační periody uzraje jedno vajíčko. Po prasknutí folikulu se zralé vajíčko vyplaví a vydá se na pouť směrem k vejcovodu. Tento děj se nazývá ovulace. Přes vejcovod vajíčko doputuje až do dělohy. Pokud vajíčko nebylo během celého procesu oplodněné, tak zanikne.

Vejcovod v průběhu celého procesu potřebuje zachytit vajíčko a poskytnout možnost pro oplodnění. V děložním hrdle se proto vytváří vláknitý hlen, který umožní propustí spermii. Řada žen vaginální je schopná změny během ovulace vnímat.

4. fáze – Luteální (15 – 28 den)

U vaječníku se tato fáze nazývá luteální – prasklý folikul se změnil ve žluté tělísko produkující progesteron, pod jehož vlivem se děložní sliznice mění a připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka. Samotné vajíčko putuje vejcovodem do dutiny děložní a pokud nedojde k oplodnění, celý cyklus se opakuje.

Tato fáze trvá přibližně 14 dní, během nichž vajíčko pokračuje ve svojí cestě vejcovodem. Pokud není oplodněno, pak spolu s děložní sliznicí odchází z těla ven.

Upozornění: Tyto stránky mají výhradně informační charakter, v žádném případně nenahrazují rady lékařů. V případě jakýchkoliv zdravotních problémů se obraťte na svého lékaře.