Intimní hygiena nejen v době menstruace

28. 8. 2012

To, že dbáme na svůj zevnějšek je pro nás samozřejmostí. Stejně jako je samozřejmé pečovat také o naše intimní partie.

Pokud nemáme žádné zdravotní problémy, není intimní hygiena žádná věda. Přesto existují období, kdy bychom jí měly věnovat zvýšenou pozornost: letní měsíce a období menstruace.

V letních měsících si více než kdy jindy chceme užívat zábavy, koupání a odpočinku. Nechat si pokazit vzácné chvíle dovolené by byla škoda. Jenže právě léto s vysokými teplotami, ale často i vysokou vlhkostí, může napomáhat vzniku nejrůznějších infekcí ale i dalších chorob.

Ženské intimní partie jsou domovem velkého množství mikroorganismů. A je to tak zcela v pořádku. Tyto mikroorganismy vznikající přirozenými fyziologickými či chemickými procesy. Důležité je, aby byla zachována jejich přirozená rovnováha. Za normálních okolností panuje v ženských intimních partiích kyselé pH. Když dojde k jeho narušení, může být problém. Právě proto je důležité používat pro intimní hygienu vhodné a k tomu určené přípravky.

Běžná mýdla jsou zásaditá, místo aby pomohla, mohou někdy spíše dráždit. Na trhu je dnes dostatek prostředků pro intimní hygienu, ať už se jedná o hygienické ubrousky, gely, emulze nebo speciální mýdla. Ty jsou určené speciálně pro intimní hygienu žen, stačí tedy jen věnovat výběru vhodného prostředku dostatečnou pozornost.

Druhým specifickým obdobím, kdy je nutné intimní hygieně věnovat zvýšenou pozornost, je období menstruace. Menstruační krev do určité míry narušuje běžné poševní prostředí. V této době jsou dívky a ženy méně odolné a riziko vzniku infekcí je vyšší.

A jak v době menstruace dbát na intimní hygienu? Vynechte koupání, základem by naopak mělo být pravidelné sprchování, alespoň jednou denně. Ani s tím to ale nepřehánějte, budete-li trávit půl dne ve sprše, spíše si uškodíte. Samozřejmostí je pravidelná výměna menstruačních vložek. Obzvlášť opatrné by měly být dívky a ženy, které používají tampóny. Ty by se měly měnit nejdéle po osmi hodinách. Byť se jedná o ojedinělou záležitost, může totiž tělu hrozit toxický šok. O tom jsme si ostatně již psaly v jednom z předcházejících článků.

Zařazeno v rubrice: Články