Menstruační kalendáře na internetu

23. 4. 2012

Menstruace by se u každé ženy měla opakovat v pravidelných časových intervalech, přibližně jednou za měsíc. Mělo by být na zodpovědnosti každé ženy, aby svoje tělo sledovala a zaznamenávala si “svoje dny”. Na základě toho mohou zjistit menší či větší problémy, které následně mohou řešit s odborníkem – gynekologem.

Existují různé způsoby, kterými si ženy zaznamenávají svůj cyklus. Některé si to jen pamatují (zejména pokud mají pravidelný cyklus), některé si dělají poznámky do diáře (kalendáře), jiné třeba do mobilu nebo počítače.

Právě pro ty, které by rády zkusily posledně jmenovaný způsob existují různé weby, které jim to pohodlně umožní. Obvykle po jednoduché registraci (přímo na stránce, nebo v některých případech i přes účet na facebooku) získáte vlastní účet, do kterého si z jakéhokoliv počítače s přístupem k internetu můžete zapisovat svoje menstruační cykly. Údaje už si tak nemusíte zapisovat do papírového kalendáře, který navíc můžete kdykoliv ztratit. Svůj menstruační cyklus tak můžete vidět hned po přihlášení do svého účtu na příslušných stránkách. Tipy na konkrétní weby jsme pro vás připravili na stránce Menstruační kalendář.

Kromě zaznamenaných údajů s daty vaší menstruace můžete na těchto stránkách najít i další informace, např. předpokládaný datum následující menstruace, přehledný kalendář cyklu včetně plodných a neplodných dní. Po zaznamenání minimálně tří menstruačních cyklů můžete vidět i graf, ze kterého lze vyčíst periodicitu cyklu (zda máte pravidelnou či nepravidelnou menstruaci). Právě ženy s nepravidelnou menstruací mohou z takového grafu lehce vyčíst odchylku od “normálního” cyklu a případě potřeby vše konzultovat se svým gynekologem.

Některé portály umožňují i další nadstandardní funkce jako např. zaznamenávat si svoji hmotnost. To je ideální zejména tehdy, když chcete sledovat vývoj svojí váhy. Prozkoumat pak můžete nejrůznější statistiky, graf hmotnosti, výpočet BMI indexu apod. Vést si zde můžete i vlastní deníček – ať už se bude týkat vašich ženských záležitostí, nebo jiných zkušeností a prožitků, které si chcete zapamatovat.

Některé stránky nabízejí i propojení s aplikacemi na facebooku, kde si můžete rychle zaznamenávat a zobrazovat údaje z menstruačního kalendáře. Jednu z takových aplikací naleznete na zde:
http://apps.facebook.com/kalendar_pre_zeny/

Pokud do kalendáře zapomenete vyplnit svoji poslední menstruaci, facebooková aplikace vám to připomene. Hned tak zjistíte, že jste si menstruaci zapomněla zaznamenat, nebo že mají vaše měsíčky zpoždění. Podobné facebookové aplikace samozřejmě musí fungovat důvěrně – na zdi vašeho facebooku by tak v žádném případě žádné údaje z vašeho kalendáře zobrazit neměly.

Ať už používáte jakoukoliv metodu zaznamenávání si menstruace, nezapomeňte na to, že v případě problémů vašemu gynekologovi velmi pomůže, když mu přesně ukážete, který den jste to “měly”.

Zařazeno v rubrice: Články