Tampóny mohou i zabíjet

20. 9. 2011

Možná vám to bude znít až neuvěřitelně, ale tampóny mohou být i životu nebezpečné. Paige Roffeyová z Essexu zkolabovala čtyři hodiny poté, co si zavedla tampón.

Patnáctiletá dívka dostala otravu krve. Na vině byl tzv. toxický šok, což je vlemi vzácné, ale o to nebezpečnější onemocnění.  Podle lékařů v nemocnici, kam dívku dovezla její matka, šlo doslova o vteřiny. Page byla několik dní v komatu a lékařský tým měl obavy i z toho, aby její mozek nebyl poškozený.  K tomu naštěstí nedošlo a po deseti dnech se Page mohla vrátit z nemocnice domů.

Syndrom toxického šoku způsobuje bakterie stafylokoka nebo streptokoka, která se dostane do krevního oběhu, kde začne produkovat nebezpečné toxiny. Často se vyskytuje jako komplikace u  nejrůznějších stafylokokových a streptokokových nákaz, ke kterým patří infikované rány, popáleniny, puchýřky, záněty   močového měchýře,  ledvin atd. Výzkumy hovoří, že až polovina těchto případů se vyskytuje u menstruujících dívek. Zdaleka ne všechny případy ale musí nutně souviset s použitím tampónů. K toxickému šoku může dojít i když dívka menstruační tampón nepoužívá.

Výrobci gygienických potřeb pro dívky a ženy ovšem před možným nebezpečím toxického šoku v příbalových letácích varují.  Při zavádění tampónů je důležité pečlivě dbát na hygienu, používat výhradně čerstvě byvalené tampóny a nepřekračovat dobu jejich použití.

Zařazeno v rubrice: Články